Перспективи інвестиційного клімату України

Поліпшення інвестиційного клімату є одним з найважливіших завдань, які ставить перед собою більшість країн. Кризові явища, хоч і пішли на спад, все ще продовжують існувати в світовому господарстві.

На думку МВФ, відновлення, буде повільним, оскільки фінансові системи залишаються ушкодженими. Світова криза ще далека від завершення. Тому важливе завдання, яке стоїть перед світовим співтовариством, – не допустити повторного витка, шляхом зміцнення економіки і відновлення економічної активності, у тому числі інвестиційної.

За даними Держкомстату, за перший квартал цього року інвестиції в економіку України склали 717,1 млн дол прямих іноземних інвестицій. Чистий приріст сукупного обсягу іноземного капіталу в економіці України в січні-березні 2010 року склав 98,3 млн. дол. США. За прогнозами Міністерства економіки України, усереднене значення приросту інвестицій в 2010 році складе 6,2%.

На сьогоднішній день головними постачальниками інвестиційних коштів в Україну є всі традиційно-розвинуті країни. Однак останнім часом більш активними і значущими інвесторами стають нові економіки, або країни БРІК: Бразилія, Росія, Індія, Китай. Найбільшу активність виявляє Росія. Наприклад, у першому кварталі 2010 року обсяги капіталу з Російської Федерації зросли на 103,5 млн. дол. США. Для порівняння, обсяги капіталу з Франції виросли на 68,1 млн. дол. США, з Німеччини – на 44,7 млн. дол. США, з Польщі – на 19 , 3 млн. дол. США. Тому поряд з припливом інвестицій з традиційних країн-інвесторів, можна очікувати збільшення інвестицій з країн-молодих гравців інвестиційного ринку.

Важливою підмогою створенню сприятливого інвестиційного клімату в країні і збільшенню припливу інвестицій є підтримка з боку уряду. Істотне місце в програмі реформ уряд відводить поліпшенню бізнес – клімату і залученню інвестицій.

Зокрема, до кінця 2010 року Кабінет Міністрів України має намір створити єдиний орган з питань сприяння залученню інвестицій, при цьому передбачається введення спеціального режиму інвестиційної діяльності. Про це повідомив перший віце-прем’єр-міністр України Андрій Клюєв, виступаючи на XIV Петербурзькому міжнародному економічному форумі 17 червня на засіданні круглого столу “Бізнес-діалог – Росія – СНД”. Відповідно до спеціального режиму інвестори матимуть значні податкові преференції.

У Верховній Раді України був прийнятий закон про звільнення від податку на прибуток готелів категорії від трьох до п’яти зірок, які будуть введені в експлуатацію до 1 вересня 2012 року.

Уряд також розробляє удосконалену систему оподаткування, нею передбачається зменшення ставок ПДВ і податку на прибуток. Розглянута концепція передбачає зниження ПДВ з 20% до 17%, податку на прибуток – з 25% до 22%.

Злагоджені дії з боку уряду, поліпшення політичної координації з’явилися однією з причин того, що 17 травня 2010 міжнародна рейтингова служба Standard & Poor’s підвищила рейтинг України за національною шкалою з “uaA” до “uaA +”. Прогноз за рейтингами – «Стабільний».

Поліпшення інвестиційного клімату України, і реалізація інших намірів уряду щодо залучення інвестицій в економіку країни, дають можливість прогнозувати збільшення припливу іноземного капіталу.